جراحی زیبایی لاله گوش

لاله گوش ممکن است در شرایط زیر نیاز به ترمیم و اصلاح داشنه باشد:

لاله گوش برجسته: این نوع لاله گوش معمولا اندازه طبیعی داشته ولی نسبت به سر برجسته تر قرار می گیرد. این نوع نقص لاله گوش که اصطلاحا بلبلی (Balbali) نیز به آن گفته می شود می تواند یکطرفه یا دو طرفه باشد.

لاله یک گوش نسبت به گوش دیگر کوچکتر یا بزرگتر است و یا نقص ظاهری خفیف دارد.

عدم تشکیل لاله گوش به طور مادرزادی که ممکن است با نقایص مجرا و شنوایی گوش همراه باشد.

لاله گوش آسیب دیده یا کنده شده در اثرضربه، سوختگی، سرمازدگی یا پارگی نرمه در اثر گوشواره سنگین یا کشیده شدن ناگهانی گوشواره

در اغلب موارد جراحی زیبایی نقایص مادرزادی گوش در شش سالگی یا سنین بالاتر توصیه می شود.


نمونه ای از لاله گوش برجسته قبل و بعد از عمل زیبایی:نمونه ای از نقص مادرزادی عدم تشکیل لاله گوش قبل و بعد از عمل ترمیمی:مراقبت های لازم بعد از جراحی :

ا-پس از جراحی یك پانسمان نرم در محل عمل گذاشته شده ،دور سر با باند بسته می شود. بعد از برداشتن پانسمان به بیمار توصیه می شود كه یك باند كشی برای مدت یك تا چند هفته (به خصوص شب ها) روی گوش های جراحی شده بكشد.

2-درد ناشی از عمل معمولا با قرص های مسكن كنترل می شود.

3- ظرف مدت یك هفته كودكان می توانند به مدرسه وبزرگسالان به محل كار خود بروند.

4- خونمردگی وتورم ناشی از عمل هم پس از مدت كوتاهی بر طرف می گردد.

5- اغلب به بیماران توصیه می شود كه پس از جراحی تادو هفته به پشت بخوابند تا به گوشهایشان فشار نیابد.

6- برخی از افرادی كه تحت جراحی زیبایی لاله گوش قرار گرفته اند ممكن است احساس كنند كه غضروف به اندازه مورد نظرشان به سمت عقب كشیده نشده است در این گونه موارد می توان یك جراحی كوچك ثانویه برای رضایت بیشتر بیمار انجام داد.


در زمینه سوراخ كردن گوش به چند توصیه توجه كنید:

1- اگر مایل هستید از گوشواره های بزرگ استفاده كنید حتما" به صورت متناوب به نرمه گوش خود استراحت دهید زیرا گوشواره های سنگین سبب بزرگ شدن سوراخ گوش گشته وشانس پارگی آنها را افزایش می دهند.

2- قبل از ایجاد سوراخ های متعدد در لاله گوش بهتر است خوب فكر كنید، این سوراخ ها به خصوص در قسمت فوقانی ویا لبه های گوش مشكل ساز هستند.

3- سوراخ كردن غضروف از نظر طبی مجاز نیست چون عفونت غضروف سبب تخریب و از بین رفتن آن می شود.