فلج ناگهانی عصب صورت

فلج ناگهانی عصب صورت

آنچه شما را وادار به جستجوی این عبارت کرده یا بی حرکتی ناگهانی عضلات صورت تان است و یا به علت تکمیل تحقیقات در این حوزه. به هر روی تجربه فلج ناگهانی صورت امری هراس آور و نگران کننده است.

تصور کنید صبح که از خواب بر می خیزید به ناگاه حس کنید که یک سمت صورتتان بی حرکت است. اولین چیزی که به ذهن خطور می کند چیست؟ بله فکر می کنید سکته کرده اید.

فلج ناگهانی عصب صورت

فلج ناگهانی عصب صورت

اما آیا می توان علت این فلج را سکته دانست؟

وحشتی که از این اتفاق ایجاد می شود غالبا به خانواده نیز سرایت می کند. آنها نیز تصور می کنند سکته ناگهانی باعث به وجود آمدن این علائم شده است. عدم آگاهی موجب شده ما در مواجه با برخی علائم همان ابتدا تشخیص نهایی دهیم چراکه تنها آن علائم را در افرادی مشاهده کرده ایم که دچار سکته شده اند.

به موجب این امر بر آن شدیم تا بررسی و تشریح تمامی جوانب این رخ داد ناگهانی اطلاعات مفیدی را در اختیار مخاطبان قرار دهیم.

فلج صورت را با سکته مغزی اشتباه نگیرید

فلج صورت می تواند بصورت حاد یا مزمن ایجاد شود. زمانی فلج حاد صورت می گوییم که روند فلج عضلات صورت در کمتر ار 48 ساعت رخ داده باشد. فلج حاد علل مختلفی ممکن است داشته باشد. شایعترین نوع فلج حاد صورت ” فلج بلز ” یا ”  فلج بل ” نام دارد. فلج بلز فلج حاد یکطرفه صورت است که علتی برای آن پیدا نشود. عصب صورت که از ساقه مغز نشات می گیرد مسئول کنترل حرکات صورت است. آنچه که این اعصاب بر عهده دارد حرکاتی نظیر پلک زدن، حرکات پیشانی، لبها و فوت کردن، خندیدن و از این دست حرکات است. زمانی که فرد دچار فلج بل می شود در واقع کنترل حرکات نواحی یاد شده را از دست خواهد داد.

آنچه فلج بل را از فلج مغزی عصب صورت متمایز می کند این موضوع است که معمولا فلج های ناشی از سکته همراه با بی حسی و بی حرکتی اندامها و کاهش سطح هوشیاری دارد.

علت فلج ناگهانی صورت چیست؟

فلج ناگهانی صورت

فلج ناگهانی صورت

همانطور که گفته شد اعصاب صورت از ساقه مغز نشات می گیرد. اعصاب ناشی از این ساقه به انتهای عصب هفتم منتقل می شود، این چرخه انتقال اعصاب باعث می شود حرکات صورت تحت کنترل فرد باشد. فلج صورت زمانی رخ می دهد که ضایعه ای در طول این اعصاب ایجاد شود. این ضایعه می تواند ناشی از ضربه یا بروز تومور و عفونت باشد. آسیب  در این رشته های عصبی موجب قطع انتقال پیام عصبی شده در نتیجه فلج ماهیچه های صورت را در پی خواهد داشت.

از جمله ویروس هایی که از شایع ترین علت فلج صورت هستند می توان به هرپس سیمپلکس و هرپس زوستراشاره کرد. تبخال یا هرپس از جمله عواملی است که می تواند علاوه بر ایجاد فلج بل موجب فلج دیگر اعصاب نیز شود.

نشانه های فلج بل

در صورتی که علت این عارضه ابتلا به عفونت در فرد باشد اعصاب منتهی به صورت ملتهب شده و با درد در ناحیه گوش همراه خواهد بود. از دیگر علائم فلج بل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس لختی و افتادگی در یک طرف صورت
 • عدم کنترل در پلک زدن
 • کاهش تولید اشک و خشکی چشم
 • افتادگی یک طرف لب
 • اختلال در حس چشایی
 • اختلالات گفتاری
 • آبریزش بینی
 • اختلالات شنوایی
 • ایجاد مشکل در خوردن و آشامیدن

علائم ناشی از سکته مغزی

برای تشخیص درست سکته مغزی از فلج بل در این قسمت به علائم و نشانه های سکته مغزی می پردازیم. گرچه تعدادی از علائم فلج بل با سکته مغزی مشترک است، اما در سکته مغزی ما شاهد علائم مشخص دیگری نیز هستیم که عبارت اند از:

 • اختلال در سطح هوشیاری
 • احساس گیجی
 • اختلال در هماهنگی
 • اختلالات بینایی
 • اختلال حرکت اندامها
 • احساس کرختی و بی حسی در یک طرف بدن

یک توصیه مهم: شاید تشخیص سکته مغزی از فلج بل برای تمامی افراد ممکن نباشد، بنابراین با تجربه نشانه های فوق الذکر به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

چگونگی تشخیص فلج صورت

زمانی که با نشانه های یاد شده به پزشک مراجعه می کنید وی با بررسی و معاینه عمومی و همچنین بررسی بیماری زمینه ای انجام آزمایشات الکترومایوگرافی را تجویز خواهد کرد. علاوه بر این آزمایشات می تواند برای تشخیص دقیق تر انجام آزمایش خون و ام آر آی و سی تی اسکن را نیز توصیه کند.

     برای آشنایی بیشتر با عارضه فلج ناگهانی عصب صورت می توانید بیننده ویدئوی دکتر علی محمد اصغری متخصص گوش و حلق و بینی باشید.

درمان فلج بل

برای درمان فلج بل تجویز خوراکی استروییدها توسط پزشک انجام می شود و در مواردی نیزفیزیوتراپی توصیه می شود.

علاوه بر روش های درمانی بالا اگر فلج بل موجب تغییرات عضلات چشمی شود و فرد کنترلی بر بستن چشم نداشته باشد، ممکن است با عارضه خشکی چشم مواجه شود. در این صورت متخصص گوش و حلق و بینی می تواند با تجویز برخی قطره های چشم تا زمان بهبودی این عارضه را کنترل کند.

آخرین گام بیماری

همانطور که اشاره شد ممکن است پس از سپهری شدن 1 الی 4 هفته اثرات فلج بل از بین رود، اما در صورتی که این بیماری ماندگاری بیش از سه ماه داشته باشد پزشک متخصص گوش و حلق و بینی درخواست تصویربرداری برای وی می کند.

کلام آخر

افرادی که فلج ناگهانی صورت را تجربه کرده اند، به یاد داشته باشند مراجعه به موقع به متخصص گوش و حلق و بینی می تواند از بروز علائم شدید این عارضه پیشگیری کند.

راه های ارتباطی با دکتر علی محمد اصغری:

شماره های تماس: 22374050 – 22375902

صفحه اینستاگرام: dr_alimohamad_asghari

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در تهران مراجعه نمایید.​​

پاسخ

4 + سیزده =

Call Now Button